تبلیغات
روایت شهید - شهید حبیب ا.. افتخاریان (ابوعمار)
شهید حبیب ا.. افتخاریان (ابوعمار)
      
                                                                                سردار شهید حبیب ا.. افتخاریان (ابوعمار)

سمت : فرمانده سپاه مریوان

فرزند : --

ولادت : 1334

شهادت :  1363/12/19

محل شهادت : --

نوع شهادت : --

مزار شهید در قطعه ای از بهشت (شهرستان بهشهر)

قطعه : --                    ردیف : --                    شماره : --


زندگی نامه و وصیت نامه سردار شهید حبیب الله افتخاریان (ابوعمار)

شهید افتخاریان در سال 1334 ه.ش در خانواده ای مذهبی در شهر بهشهر چشم به جهان گشود.در سن 4 سالگی پدر بزرگوارش به رحمت خدا رفت و تحت سرپرستی مادر صبور و شجاع و عموی مهربانش بزرگ شد .
پس از دوران طفولیت با گذشت ایام ،خصوصیات اخلاقی و انسانی وی آشكار تر شد و دربین دوستان هم سن و سالهای خود به خوبی می درخشید.از همان ابتدای زندگی با قرآن و اهل بیت آشنا شد و در جلسات قرآن حضور فعال داشت پس از اتمام مر حله ابتدائی و شروع دبیرستان، شور و شوق بیشتری نسبت به اسلام در وی ایجاد شد و توجه به دانش اندوزی و مطالعات مذهبی توام با مطالعه علوم و معارف اسلامی در او اوج گرفت .اوتلاش زیادی در به كار گیری اندوخته های مذهبی اش در عرصه عمل داشت.
پدر و مادرش از سرزمین کویر پررنج شهرستان دامغان بوده اند اما خود شهید ابوعمار متولد و بزرگ شده ی شهرستان بهشهر از استان مازندران می باشد. ابوعمار و برادر شهیدش محمد افتخاریان در سنین طفولیت پدر خود را از دست داده اما عمو و زن عموی ایشان کمر همت بستند و دو برادر را تا ازدواج در نزد خود سرپرستی کردند.
بعد از گذشت دوران نوجوانی و رشد در فضای فاسد و ظلم و بی بند و باری قبل از انقلاب ابوعمار به مبارزات سیاسی خودش در دوران رژیم ستم شاه پهلوی در سال 53 بصورت جدی ادامه داد.

سیر آموزش و تحصیلات

دوران ابتدایی رادر یکی از دبستانهای بهشهر که هم اکنون به نام دبستان آیت الله نبوی می باشد گذراند و دوران متوسطه را در دبیرستان سعدی و 15 بهمن شهرستان بهشهر به اتمام رساند در زمان طاغوت سال(56)بعلت  تحت تعقیب بودن توسط ساواك به آلمان هجرت نمودند و در دانشگاه پزشكی (رشته دندانپزشكی ) مشغول تحصیل گردیدند. با هجرت امام به نوفل لوشاتو فرانسه وی درس را رها كرده به فرانسه هجرت كردند و در بیت رهبری حضوری فعال داشتند .با ورود حضرت امام در 12 بهمن سال 1357 وی به ایران بر گشتند .در تحلیل محتوای زندگینامه شهید افتخاریان با تاکید بر زوایای آموزشی میتوان به تلاش وافر این شهید بزرگوار درتشكیل كلاس های تفسیر قران ، آموزش قران شامل قرائت و روخوانی تجوید و صوت تفسیر نهج البلاغه در مسجد نصیر خان قبل از انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب اسلامی در اصفهان تدریس برای دانشجویان ، بسیجیان و پاسداران و آثار و تالیفات بجای مانده ازشهیدافتخاریان(ابو عمار)،شامل مقداری دست نوشته ها ، مناجات نامه ها ،اشعار و سروده هاو مقالاتی ازقبیل ولایت فقیه ،انسانیت ،شهادت ، حسین بن علی (ع) رهبر و سرور آزادگان و.... همچنین مناجات عارفانه و نیایش و نامه های اخلاقی و تربیتی خطاب به فرزند وهمسر، خواهر و برادر و سایر اقوام ونزدیکان اشاره نمود.به گونه ای که فعالیتها و علائق آموزشی شهید افتخاریان در راستای اصلاح شرایط اجتماعی را می توان به عنوان یک اصل در فرایند تعلیم و تربیت اسلامی استنباط کرد .

همچنین ایشان از نظر قدرت فصاحت و بلاغت در فن سخنوری و قدرت نگارش در نویسندگی و طبع شعر ،فوق العاده بودند .از زمان طاغوت، نویسندگی و شعر طنز گونه را شروع نمودند،كه چند تایی مثل بره فضوله و نماز و ....چاپ شده است.
ابوعمار در اصفهان به عنوان معلم اخلاق و اسوه دینی نمونه برای برادران و خواهران خود جلسات مخفیانه تدریس دروس اسلامی داشت. شهید ابوعمار مدتی هم در آلمان ( قبل از دستگیری توسط ساواک ) در رشته ی پزشکی تحصیل کرد تا اینکه زمان انقلاب فرا رسید و شهید ابوعمار پس از رسیدن به خدمت امام خمینی و کسب تکلیف مبنی بر ترک تحصیل ، به فلسطین رفت و با دکتر چمران به تعلیم فنون نظامی و آموزش چریکی پرداختند و با سلاح اخلاص و ایمان وارد مبارزه شدند.
  
مسوولیتهای حساسی را در مناطق عملیاتی بر عهده داشتند ،مسئولیتهایی مانند:
فرمانده سپاه بندرترکمن
فرماندهی تیپ 25 كربلا در محورهای عملیاتی جنوب
فرمانده سپاه پاسداران بانه در كردستان
فرمانده سپاه پاسداران مریوان در كردستان

فرازی از سخنان شهید افتخاریان در خصوص شهادت

شهادت میثاقی است که انسان با روح پاکش در محراب عبادت با خدا بسته وبا خونش در صحنه پیکار بعمل در می آورد.
شهادت عزیز ترین وزیباترین صفات انسان است وخون شهید گرانقدرترین وعزیزترین هدیه انسان به خداست.
 
سرانجام همان گونه که خود نیز بشارت داده بود پس از بازگشت از سفر حج بر اثر بمباران هوایی رژیم عراق در تاریخ 19/12/1363 در سن 29 سالگی به ملکوت اعلی پیوست و روح بلندش با بیکرانگی خداوند یکی شد. 

فرازی از وصیت نامه سردار شهید افتخاریان(ابوعمار) :

ای مستضعفین ,ای محرومین جهان سربلند باشید که نظام ولایت امر اسلام پس   از چهارده قرن به سر شما سایه افکنده و می رویم به خواست خداوند متعال استمرارش بخشیم .ما که  از عمرمان    بهره ای  به اسلام ندادیم شاید این خون ثمره ای باشد برای اسلام عزیز ,شهادت میثاقی   است که انسان با روح پاکش در محراب عبادت با خدا بسته وبا خونش در صحنه پیکار به عمل در می آورد واین مفهوم همان طرز تفکری است که در روحیه امت مسلمان نقش بسته وآنها را به این پرورش و رشد وا داشته است .

یادش گرامی و روحش شاد 
        روایت شهید
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در جمعه 2 اسفند 1392ساعــت11:45 ب.ظ تــوسط محمد رستمی | نظرات ()
زیارت عاشورا

RSS

جلوگیری از کپی کردن مطالب

ابزار هدایت به بالای صفحه

پیغام ورود و خروج